#Pasekdlakazdegoucznia
Oceny w szkole budzą we mnie dużo negatywnych uczuć. Ale to, co boli najbardziej to tradycja przyznawania czerwonego paska na świadectwie ukończenia klasy/szkoły. Dlatego w tym roku szkolnym postanowiłam przystąpić do akcji #pasekdlakazdegoucznia, która ma na celu docenienie wszystkich uczniów, niezależnie od średniej ocen.
Pruska szkoła nadal żywa
Czerwony pasek to dla mnie kwintesencja nieprzystawalności szkoły do obecnych realiów. Relikt przeszłości, gdy szkoła według modelu pruskiego miała kształcić przyszłych pracowników fabryk. Osoby przede wszystkim posłuszne, odtwórcze, uczące się według konkretnego schematu i osiągające zadowalające oceny ze wszystkich przedmiotów.
Co roku żal mi uczniów (i rodziców), którzy podczas uroczystego zakończenia roku nigdy nie wyjdą na środek sali tylko dlatego, że ktoś kiedyś zdecydował, że średnia 4,75 i zachowanie bardzo dobre lub wzorowe świadczą o tym, że jest się lepszym uczniem.
W szkole systemowej nie docenia się kreatywności, indywidualności, współpracy, empatii i wielu innych cech, które faktycznie wpływają na szczęście jednostki w przyszłości. Docenia się natomiast przeciętność, „pilność”, posłuszeństwo. Znam mnóóóóstwo uczniów, którzy są wybitni z jakiejś dziedziny, nawet nie szkolnej, np. świetne rysują, tworzą własne gry komputerowe, są opiekuńczy i troskliwi wobec zwierząt i wiem, że te osoby nigdy nie dostaną paska…
Zanim wręczyłam paski
Z mojej niezgody na obecny kult paska, rankingi i oceny wyszła decyzja o dołączeniu w tym roku szkolnym do akcji „Pasek dla każdego ucznia”. Chciałam pokazać WSZYSTKIM moim uczniom, że każdy z nich jest wartościowy, kompetentny, zdolny i wyjątkowy.
Przedstawiłam uczniom ideę akcji i na początku poprosiłam o to, aby każdy przypisał się do jednej lub dwóch kategorii:
–niebieski pasek: dla komputerowców; osób, które kochają nowoczesne technologie, odkrywają wirtualny świat, kodują itp.
–żółty pasek: dla społeczników; osób angażujących się w pomoc innym np. w samorządzie lub wolontariacie
–zielony pasek: dla ekofreaków; osób, dla których los klimatu i planety nie jest obojętny
–pomarańczowy pasek: dla sportowców, osób, które amatorsko lub profesjonalnie uprawiają sport
–różowy pasek: dla twórców i wrażliwców; osób, które lubią wyrażać siebie, czy to poprzez śpiew czy gotowanie
–fioletowy pasek: dla intelektualistów: osób, które krytycznie myślą, stawiają na samorozwój i rozwój duchowy
Pasek dla każdego
Paski wycięłam z kolorowego bloku i włożyłam do koszulki razem ze świadectwem. Podczas rozdawania pojawiło się mnóstwo emocji i ciekawości, niektórzy w napięciu oczekiwali na to, kto jaki pasek otrzyma. Najważniejsze jednak, że pasek otrzymali wszyscy. Widziałam wdzięczność i dumę w oczach moich wychowanków, którzy bardzo cieszyli się z gestu. Znają mnie i moje podejście do pewnych aspektów szkoły systemowej, więc decyzja o dołączeniu do akcji była zwieńczeniem mojej całorocznej pracy z uczniami, której celem jest pokazanie, że każdy jest inny i wartościowy, a oceny nie definiują nikogo jako człowieka.
Gdzie szukać info?
Pomysłodawczynią akcji #pasekdlakazdegoucznia jest działaczka edukacyjna Wioletta Matusiak. Do akcji można dołączyć każdy. Po więcej informacji zajrzyj na stronę www.